Design to help couriers excel at their jobs. With upgraded performance.
High-precision barometer. Large volume speaker. Noise-cancelling microphone. High-performance CPU. High-precision barometer. Large volume speaker. Noise-cancelling microphone. High-performance CPU.
The high-performance Octa-core 2.2GHz processor, with 6nm
technique, exceeding 300,000 points in AnTuTu benchmarking, making
multi-tasking smoother than ever; Equipped with the latest Android
13.0(AER), front-line workers can enjoy the usage experience like any
other mainstream smartphone; Besides, a Larger memory and flash
memory support allow workers to preinstall and run more programs to
obtain business support.
| System Configuration | |
| Processor | Octa-core 2.2GHz high-performance processor |
| Operating System | Android 15.0(AER) |
| Memory (ROM + RAM) | 64GB + 4GB (standard), 128GB+6GB (optional) |
| SIM (eSIM: not supported) | Two out of three SIM card slots, support dual SIM and dual standby * Two out of three SIM card slots: two cards can be held at the same time, Nano SIM card + Nano SIM card /Nano SIM card +TF cardWIFI ONLY version: No SIM, Not supported |
| Expansion Slot | Micro SD card (up to 2 TB) |
| Display Screen | 5.5-inch, resolution: 1440*720 pixels IPS HD screen |
| Touch Screen | Industrial capacitive screen, support wet-hand operation/glove mode/multi-touch/gesture operation |
| Camera | 13 megapixels rear camera, support PDAF(standard); 5 megapixels frontcamera 16 megapixels rear camera, support PDAF(optional); 5 megapixels frontcamera |
| Flashlight | 1A flashlight |
| Keypad | 5 keypads in total: scan key *2, power key *1, ±volume key *2 |
| Battery | 3.85V lithium battery, with 5000 mAh, detachable *Execution standard: GB31241-2014 |
| Audio | Built-in microphone |
| Charging Method | Type-C charging , support 9V/2A, 5V/3A fast charging |
| Reminder | High-power speaker/Vibration reminder/LED reminder |
| Vibrating Motor | Built-in vibrating motor |
| Sensors | G-sensor/ Proximity sensor/Light sensor |
| Intercom Function (Optional) | Support one-button PTT calls |
| Structure Parameter | |
| Dimension (L*W*D) | 162.2mm*78.5mm*15mm |
| Weight | 288g (including the battery) |
| Communication Transmission | |
| WWAN (Network Frequency) | Global Version 2G:B2/B3/B5/B83G:WCDMA:B1/B2/B4/B5/B6/B8/B194G:FDD-LTE:B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B20/B28A/B28B/B66 TDD-LTE:B34/B38/B39/B40/B41WIFI ONLY version: Not supported |
| WWAN (Data Service) | GSM/GPRS/EDGE/UMTS/HSPA/HSPA+/WCDMA/TD-SCDMA/TDD-LTE/FDD-LTE WIFI ONLY version: Not supported |
| WLAN Function | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/d/e/h/i/j/k/r/v/w(dual-band Wi-Fi: 2.4G+5G), support fast roaming, Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2, support BLE |
| GPS | GPS/GLONASS/BDS/AGPS/Galileo/QZSS |
| Environmental Parameter | |
| Working Temperature | -20℃ – 50℃ *Do not charge under low temperature conditions for the safety concerns |
| Storage Temperature | -40℃ – 70℃ |
| Humidity | 0 – 95% (no moisture condensation) |
| Drop Specification | Multiple drops to concrete floor from the height of 1.5m |
| Environmental Parameter | 500 times circulation (1000 times) of roller drops from a height of 0.5 meter |
| Ingress Protection | IP65/IP67 |
| ESD Protection | ±15KV (air discharge), ±8KV (contact discharge) |
| Scanning Engine | |
| Barcode Type | It can scan one-dimensional / two-dimensional barcodes |
| Scanning Accuracy | ≧3.33mil |
| Scanning Angle | Pitch: ±60°; Skew:±45°; Tilt:360° |
| View Angle | Horizontal:44.3°,Vertical:28.4°,Diagonal:51° |
| Motion Error Tolerance | 8m/s |
| NFC (Optional) | |
| Working Frequency | 13.56 MHz |
| Reading Distance | Within 35 mm |
| Communication Protocol | ISO14443A/14443B/15693 |
| Communication Interface | |
| USB Interface | Type-C (with headset function) *1 |
| OTG Interface | Support |
| Development Support | |
| Programming Language | Java |
| Development API | iScan API (Scanning Development Kits), Device API (Device Management/Configuration Development Kits), Android Standard Interface |
| Development Tool | Eclipse/Android Studio |
| Accessories | |
| Accessories (standard) | USB cable*1, hand strap *1, back strap *1, power adapter*1, battery*1 |
| Accessories (optional) | Single charging cradle, 4-slot charging cradle, 4-slot battery charging cradle, fanny pack, protective film, protective case |
iData is a global leader in intelligent hardware innovation and a manufacturer of IOT(Internet of Things) devices, it is dedicated to building a smart world where everything is connected.iData has cooperated with thousands of partners around the world, covering more than 100 subdivided industries, the products are widely used in many fields, such as logistics, manufacturing, retail, health and public utilities etc. iData’s equipment can carry and connect the software services of outstanding partners in various industries, promote the digitization, interconnection and intelligentising in data collection field, to ultimately create value for our customers.
Dedicated to data collecting field
Continuous growth rate in the last 5 years
Global partners
iData devices in use
iData employees
Enterprise APP applications
ACCESS I.T. thrives on linking tech manufacturers to diverse European markets. Our dedicated team ensures seamless product distribution and sales strategies, focusing on creating opportunities for global manufacturers in the UK market.
Our technology bridges international gaps, connecting manufacturers to high-potential markets. We leverage cutting-edge solutions to drive business growth and empower successful B2B collaborations.
Protective film for touchscreen. It can protect the screen from cracking or being scratched in case there’s any accidental drops or impact during usage.
Support maximum charging of devices at the same time. Support plug types of China/Europe/UK/US/Australia
Protective case for the main unit. It can prevent the malfunction of main unit in case there’s any accidental drops or impact during usage
Pistol grip for main unit. Execute barcode scanning by pressing the grip trigger. Only those main units with pin port on the back are compatible
Support maximum charging of 4 batteries at the same time. Support plug types of China/Europe/UK/US/Australia
Supports charging one PDA and one battery simultaneously, compatible with protect case
The power adapter can be selected from EU/UK/US standards.
"(Required)" indicates required fields