A multifunctional Android ultra-rugged industrial tablet
10.1 inch screen. Various interfaces. Ultra-thin body. Outstanding efficiency. 10.1 inch screen. Various interfaces. Ultra-thin body. Outstanding efficiency
iData P1 is a new generation of industrial Android tablets. It features a large screen, is ultra-thin and sturdy, with high performance and high expansion. It supports the expansion of external accessories on the back, bottom and right side. It can be used in both
fixed and mobile way. It has been widely used in store management, warehouse management, production management, and
equipment inspection etc.
With a 10.1-inch HD big screen, resolution 1920*1200, data charts can be read within one page, multi tasking is compatible The 3rd generation of CORNING Gorllia Glass is durable and anti-scratch.
Only 14.9mm in thickness means this ultra-thin device can be easily stored in more situations. It is easy to carry, install and fix onto brackets and also very easy to disassemble.
With a 1.5-meter drop resistance, the device addresses the concerns about collisions and drops during handling and sorting tasks, reducing the risk of downtime due to malfunctions. Featuring a 3000mAh removable battery, the device can work non-stop by replacing the battery when running low, making it competent to work in long-shift scenarios.
| System Configuration | |
| Processor | Octa-core 2.0GHz high-performance processor |
| Operating System | Android 11, Android 13(GMS) |
| Memory (ROM+RAM) | 64GB + 4GB (standard) |
| SIM | Two out of three SIM card slots, support dual SIM and dual standby ** Two out of three SIM card slots: two cards can be held at the same time, Nano SIM card + Nano SIM card /Nano SIM card +TF card |
| Expansion Slot | Micro SD card (up to 256 GB) |
| Display Screen | 10.1-inch, resolution: 1920*1200 pixels |
| Touch Screen | Industrial capacitive screen, support wet-hand operation/glove mode/multi-touch/gesture operation |
| Camera | 13 megapixels rear camera, support auto-focus/PDAF; 8 megapixels front camera |
| Flashlight | 800mA flashlight |
| Keypad | 4 keypads in total: scan key *1, power key *1, volume key*2 |
| Battery | 3.85V lithium battery, with 10000mAh, detachable, back-up battery support |
| Audio | Built-in dual microphone |
| Charging Method | Type-C charging and pin-port charging, support 18W fast charging |
| Reminder | Vibration reminder/LED reminder/high power speaker/Audio reminder |
| Vibrating Motor | Built-in vibrating motor |
| Sensor | G-sensor/Proximity Sensor/Light sensor/Geomagnetic sensor/ Gyroscope |
| Intercom Function (Optional) | Support one-button PTT calls |
| Structure Parameter | |
| Dimension (H*W*D) | 244.8mm *163.6mm *14.9mm |
| Weight | 879g (including the battery) |
| Communication Transmission | |
| WWAN (Network Frequency) | 2G:B2/B3/B5/B8 3G:WCDMA:B1/B2/B5/B84G:B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B19/B20/B28A/B28B/B34/B38/B39/B40/B41 |
| WWAN (Data Service) | GSM/GPRS/EDGE/UMTS/HSPA/HSPA+/WCDMA/TDD-LTE/FDD-LTE |
| WLAN Function | Wi-Fi 802.11a/b/g/n/r/ac (2.4G + 5G dual-band Wi-Fi) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| GPS | GPS/AGPS/BDS/Galileo/GLONASS |
| Environmental Parameters | |
| Working Temperature | -10℃ – 50℃ *Do not charge under low temperature conditions for the safety concerns |
| Storage Temperature | -30℃ – 70℃(battery not included) |
| Humidity | 10% – 95% (no moisture condensation) |
| Drop Specification | Multiple drops to concrete floor from the height of 1.2m |
| Roller Drop Specification | 300 times of roller drops from a height of 0.5 meter |
| Ingress Protection | IP65 |
| ESD Protection | ±15KV (air discharge), ±8KV (contact discharge) |
| Scanning Engine | |
| Barcode Type | It can scan one-dimensional / two–dimensional barcodes |
| Scanning Accuracy | ≥3.33mil |
| Scanning Angle | Pitch: ±60°; Skew:±45°; Tilt:360° |
| View Angle | Horizontal:44.3°,Vertical:28.4°,Diagonal:51° |
| Motion Error Tolerance | 8m/s |
| NFC (Standard) | |
| Working Frequency | 13.56 MHz |
| Reading Distance | Within 60 mm |
| Communication Protocol | ISO14443A/14443B/15693 |
| Communication Interface | |
| USB Interface | Type-C (with headset function) *1, Type-A USB 2.0 *1, Micro HDMI interface *1 |
| OTG Interface | Support |
| Development Support | |
| Programming Language | Java |
| Development API | iScan API (Scanning Development Kits), Device API (Device Management/Configuration Development Kits), Android Standard Interface |
| Development Tool | Eclipse/Android Studio |
| Accessories | |
| Standard Accessories | USB cable*1, device-back strap *1, power adapter*1, battery*1 |
| Optional Accessories | Charging dock, extension dock, protective film |
| Note | |
| ****** | Due to irregular updates of the product line, the content is subject to change without notice. |
Support charging for 1 main unit. The device starts charging when matching with CHA-USBC-GNR and CHA-PWAD-P1-9V2A-EU accessories.
iData is a global leader in intelligent hardware innovation and a manufacturer of IOT(Internet of Things) devices, it is dedicated to building a smart world where everything is connected.iData has cooperated with thousands of partners around the world, covering more than 100 subdivided industries, the products are widely used in many fields, such as logistics, manufacturing, retail, health and public utilities etc. iData’s equipment can carry and connect the software services of outstanding partners in various industries, promote the digitization, interconnection and intelligentising in data collection field, to ultimately create value for our customers.
Dedicated to data collecting field
Continuous growth rate in the last 5 years
Global partners
iData devices in use
iData employees
Enterprise APP applications
ACCESS I.T. thrives on linking tech manufacturers to diverse European markets. Our dedicated team ensures seamless product distribution and sales strategies, focusing on creating opportunities for global manufacturers in the UK market.
Our technology bridges international gaps, connecting manufacturers to high-potential markets. We leverage cutting-edge solutions to drive business growth and empower successful B2B collaborations.
"(Required)" indicates required fields
Everything delivery workers need to excel at their jobs
Significant upgrade to performance to handle more challenges
Ultra-rugged design and performance