Next-Generation Professional Smart Terminal. Enhanced in multiple aspects, a more powerful mobile working assistant.
More efficient interactions. Longer battery life. More secure data. Right/Tilt-angle scanning. More efficient interactions. Longer battery life. More secure data. Right/Tilt-angle scanning.
With an upgraded CPU with an anTuTu score of over 200k the T1 pro brings performance that boasts a 180% improvement compared to it’s previous version.
The iData T1 Pro has seen upgrades in various configurations and form factors compared to its predecessor. With a more powerful core and additional enhancements, the device can support more business operations. The latest iData scanning engine, available in both right-angle and tilt-angle options, allows the device to adapt to more diverse work scenarios. The newly upgraded detachable battery design, backup power support, and various charging accessories significantly enhance the efficiency of device clusters.
| Processor | Octa-core 2.0GHz high-performance processor |
| Operating System | Android 14.0 (GMS) |
| Memory (ROM+RAM) | 64GB + 4GB (standard) |
| SIM | Select two out of three available SIM card slots, support dual SIM and dual standby * two cards can be inserted at the same time, Nano SIM card + Nano SIM card /Nano SIM card +TF card |
| Expansion Slot | Micro SD card (up to 512GB) |
| Display Screen | 5.5-inch, resolution: 1440*720 pixels, IPS |
| Touch Screen | Industrial capacitive screen, support wet-hand operation/glove mode/multi-touch/gesture operation |
| Camera | 13MP rear camera, support auto-focus/PDAF, 5MP front camera |
| Flashlight | 1A flashlight |
| Keypad | 6 keys in total: side scan key *2, side power key *1, volume key*2, custom key*1 |
| Battery | 3.85V lithium battery, with 5000mAh, detachable, support backup battery |
| Audio | Built-in dual microphone (noise-canceling microphone) |
| Charging Method | Type-C charging and pin port charging, support 18W fast charging |
| Reminder | Vibration reminder/LED reminder/Audio reminder |
| Vibrating Motor | Built-in vibrating motor |
| Sensors | G-sensor/ Proximity sensor/Light sensor, Optional: Gyroscope/geomagnetic sensor/high- precision barometer |
| Intercom Function (Optional) | Support one-button PTT calls |
| Structure Parameter | |
| Dimension (L*W*D) | 160.7mm*74.9mm*15.4mm |
| Weight | 278g (including the battery) |
| Communication Transmission | |
| WWAN (Network Frequency) | China & Eurasian version 2G:B2/B3/B5/B83G:WCDMA:B1/B2/B5/B8 TD-SCDMA:B34/B394G:FDD-LTE:B1/B3/B5/B7/B8/B20 TDD-LTE:B34/B38/B39/B40/B41Global version2G:B2/B3/B5/B83G:WCDMA:B1/B2/B4/B5/B8 TD-SCDMA:B34/B394G:FDD-LTE: B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B20/B28A/B28B TDD-LTE:B34/B38/B39/B40/B41 |
| WWAN (Data Service) | GSM/GPRS/EDGE/UMTS/HSPA/HSPA+/WCDMA/TD- SCDMA/TDD-LTE/FDD-LTE |
| WLAN Function | Wi-Fi 802.11a/b/g/n/r/ac (2.4G + 5G dual-band Wi-Fi), support fast roaming |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, support BLE |
| GPS | GPS/AGPS/BDS/Galileo/GLONASS/QZSS |
| Environmental Parameter | |
| Working Temperature | -20°C – 60°C *Do not charge under low temperature conditions for the safety concerns |
| Storage Temperature | -40°C – 60°C (without the battery) |
| Humidity | 0 – 95% (no moisture condensation) |
| Drop Specification | Multiple drops to concrete floor from the height of 1.5m |
| Roller Drop Specification | 1000 times of roller drops from a height of 0.5 meter |
| Ingress Protection | IP67/IP65 |
| ESD Protection | ±15KV (air discharge), ±8KV (contact discharge) |
| Scanning Engine | |
| Barcode Type | It can scan one-dimensional / two-dimensional barcodes |
| Scanning Accuracy | ≧3.33mil |
| Scanning Angle | Pitch: ±60°; Skew:±45°; Tilt:360° |
| View Angle | Horizontal:44.3°,Vertical:28.4°,Diagonal:51° |
| Motion Error Tolerance | 8m/s |
| NFC (standard) | |
| Working Frequency | 13.56 MHz |
| Reading Distance | Within 40 mm |
| Communication Protocol | ISO14443A/14443B/15693 |
| Communication Interface | |
| USB Interface | Type-C (with headset function) *1 |
| OTG Interface | Support |
| Development Support | |
| Programming Language | Java |
| Development API | iScan API (Scanning Development Kits), Device API (Device Management/Configuration Development Kits), Android Standard Interface |
| Development Tool | Eclipse/Android Studio |
| Accessories | |
| Standard Accessories | USB cable*1, back strap *1, power adapter*1, battery*1 |
| Optional Accessories | Power adapter(fast charging), 2-in-1 charging cradle, 4- slot charging cradle, multifunctional 5-slot cradle, hand strap, fanny pack, protective case, protective film |
Protective film for touchscreen. It can protect the screen from cracking or being scratched in case there’s any accidental drops or impact during usage.
Protective case for the main unit. It can prevent the malfunction of main unit in case there’s any accidental drops or impact during usage.
Support maximum charging of 4 batteries at the same time. Support plug types of China/Europe/UK/US/Australia
Supports charging one PDA and one battery simultaneously, compatible with protect case
The power adapter can be selected from EU/UK/US standards.
Support maximum charging of devices at the same time. Support plug types of China/Europe/UK/US/Australia
Pistol grip for main unit. Execute barcode scanning by pressing the grip trigger. Only those main units with pin port on the back are compatible
iData is a global leader in intelligent hardware innovation and a manufacturer of IOT(Internet of Things) devices, it is dedicated to building a smart world where everything is connected.iData has cooperated with thousands of partners around the world, covering more than 100 subdivided industries, the products are widely used in many fields, such as logistics, manufacturing, retail, health and public utilities etc. iData’s equipment can carry and connect the software services of outstanding partners in various industries, promote the digitization, interconnection and intelligentising in data collection field, to ultimately create value for our customers.
Dedicated to data collecting field
Continuous growth rate in the last 5 years
Global partners
iData devices in use
iData employees
Enterprise APP applications
ACCESS I.T. thrives on linking tech manufacturers to diverse European markets. Our dedicated team ensures seamless product distribution and sales strategies, focusing on creating opportunities for global manufacturers in the UK market.
Our technology bridges international gaps, connecting manufacturers to high-potential markets. We leverage cutting-edge solutions to drive business growth and empower successful B2B collaborations.
"(Required)" indicates required fields