Faster scanning. Better motion tolerance. Avoids scanning delay caused by shaking. Faster scanning. Better motion tolerance. Avoids scanning delay caused by shaking.
Streamline and fashionable appearance design, durable and can be better integrated into shops and other operational scenarios, to enhance the brand image; innovative lighting design can clearly feedback scanning results and other prompts
No need to repeatedly adjust the distance which means almost instant scanning in all scenarios. The minimum reading accuracy can reach 3mil.
| Image sensor | 640*480 pixels |
| Light source | WHITE |
| Scanning Performance | |
| Reading accuracy | ≥3mil |
| Scanning angle | (pitch):±50°; (skew):±70°; (tilt):360° |
| View angle | Horizontal: 40°, Vertical: 30°, Diagonal: 50° |
| Minimum reading contrast | 20% |
| Motion tolerance | 0.8m/s |
| Physical Parameters | |
| Size (H*W*D) | Wired scanner:89.6mm*62.5mm*156.6mmWireless scanner: 89.6mm*62.5mm*156.6mmWireless base: 164.7mm*71.3mm*52.6mm |
| Weight | Wired scanner: 132gWireless scanner: 183gWireless base: 316g |
| Working voltage | 5V(DC) |
| Current | 350mA(working current), 102mA(standby current) |
| Interface | USB-HID,USB-CDC,RS232 |
| Prompt | Buzzer prompt/LED prompt |
| Housing material | PC+ABS |
| Environmental Parameters | |
| Working temperature | -10°C~50°C |
| Storage temperature | -20°C~60°C |
| Humidity | 5%~95%(no condensation ) |
| IP rating | IP42 |
| Drop specification | multiple drops to the concrete floor at the height of 1.5m |
| Environmental Parameters | |
| Ambient light | 0Lux~100000Lux |
| ESD protection | ±4KV(air discharge), ±2KV(contact discharge) |
| Corresponding Regulations | |
| Electric safety | IEC 62368 |
| Environmental specification | RoHS directive 2011/65/EU,GB/T 26572 |
| LED safety | IEC 62471:2006 |
| EMI/RFI | FCC Part 15 Class B,EN 55032:2015,EN 55035:2017 |
| Decoding Range(Barcode/Decoding range) | |
| code 39 4mil | 5.0cm~16.0cm |
| code 39 8mil | 4.0cm~26.0cm |
| code 39 13mil | 5.0cm~41.0cm |
| code 39 20mil | 9.0cm~55.0cm |
| EAN 13 4mil | 4.0cm~14.0cm |
| EAN 13 8mil | 5.0cm~26.0cm |
| EAN 13 13mil | 8.0cm~41.0cm |
| EAN 13 20mil | 8.0cm~55.0cm |
| code 128 4mil | 4.0cm~17.0cm |
| code 128 8mil | 4.0cm~26.0cm |
| code 128 13mil | 4.0cm~43.0cm |
| code 128 20mil | 7.0cm~55.0cm |
| QR 6mil | 5.0cm~6.0cm |
| QR 15mil | 5.0cm~20.0cm |
| QR 20mil | 4.0cm~25.0cm |
| QR 45mil | 5.0cm~55.0cm |
| Mobile payment 1D barcode | 8.0cm~40.0cm |
| Mobile payment 2D barcode | 5.0cm~60.0cm |
| Code System | |
| 1D | Code 39、Code 32、Interleaved 2 of 5、Standard 2 of 5、 Industrial 2 of 5、Matrix 2 of 5、Code 93、Code 11、 Code128、UPC-A、UPC-E、EAN/JAN-8、EAN/JAN-13、 Plessey、MSI、GS1 DataBar(RSS14)、GS1 DataBar limited 、GS1 DataBar Expanded |
| 2D | PDF 417、Micro PDF 417、QR Code、Micro QR、Data Matrix、Maxi Code、Aztec Code、Han xin Code |
| Wireless Transmission Performance BT (wireless version only) | |
| Communication mode | Bluetooth 5.1/2.4G |
| Frequency | 2.4GHz |
| Transmission distance | BT: ≥10m,2.4G: 75m (open space) |
| Communication mode | Real-time mode/ batch mode |
| Scanning Configuration (wireless version only) | |
| Battery capacity | 2600mAh |
| Charging time | ≤5.5 Hour(5V/2A) |
| Accessories | |
| Standard accessories | Wireless version: Data cable*1, user manual*1, wireless receiver*1Wired version: Data cable*1, user manual*1 |
| Optional accessories | Wireless version: wireless baseWired version: serial cable |
| Note | |
| ****** | As the product line is updating from time to time, the information in this document is subject to change without notice. |
| ****** |
Universal J20/J17/J16/J15/J7 series
iData is a global leader in intelligent hardware innovation and a manufacturer of IOT(Internet of Things) devices, it is dedicated to building a smart world where everything is connected.iData has cooperated with thousands of partners around the world, covering more than 100 subdivided industries, the products are widely used in many fields, such as logistics, manufacturing, retail, health and public utilities etc. iData’s equipment can carry and connect the software services of outstanding partners in various industries, promote the digitization, interconnection and intelligentising in data collection field, to ultimately create value for our customers.
Dedicated to data collecting field
Continuous growth rate in the last 5 years
Global partners
iData devices in use
iData employees
Enterprise APP applications
ACCESS I.T. thrives on linking tech manufacturers to diverse European markets. Our dedicated team ensures seamless product distribution and sales strategies, focusing on creating opportunities for global manufacturers in the UK market.
Our technology bridges international gaps, connecting manufacturers to high-potential markets. We leverage cutting-edge solutions to drive business growth and empower successful B2B collaborations.
"(Required)" indicates required fields