Ultra-low temperature resistant condensation-free smart terminal
Defogs with self-heating. Barcode scanning. Touch Screen. Easy device operation. Defogs with self-heating. Barcode scanning. Touch Screen. Easy device operation.
From the processor and memory to the system and support for subsequent Android, the device takes into account the needs of future applications, allowing your organization to upgrade the system and applications without having to invest more in hardware, allowing the device to have a longer lifecycle.
| Processor | Octa-core 2.0GHz high-performance processor |
| Operating System | Android12.0(GMS) |
| Memory (ROM+RAM) | 64GB+4GB (standard) |
| SIM(eSIM: Not supported) | Dual Nano SIM cardWIFI ONLY version: No SIM, not supported |
| Expansion Slot | Micro SD card (up to 512GB) |
| Display Screen | 4-inch, resolution: 800*480 IPS HD Retina screen |
| Touch Screen | Industrial capacitive screen, support wet-hand operation/glove mode/multi-touch/gesture operation |
| Camera | 13 megapixels of rear camera, support auto-focus; 5 megapixels of front camera |
| Flashlight | 800mA flashlight |
| Keypad | 34 keypads in total: front key*29, side scan key *2, side PTT key *1, side ± volume key *2 |
| Battery | 3.85V lithium battery, with 6700mAh(standard), detachable, backup-battery Support;3.85V lithium battery, with 5250mAh(optional), detachable, backup-battery Support;Execution standard: GB31241-2022 |
| Audio | Built-in dual microphone (noise-canceling microphone) |
| Charging Method | Type-C charging and pin port charging, support 9V/2A, 5V/3A fast charging |
| Reminder | High-power speaker/3 sides scan LED reminder/Vibration reminder/charging LED reminder |
| Vibration Motor | Built-in vibration motor |
| Sensors | G-sensor/ Proximity sensor/Light sensor |
| Intercom Function (Optional) | Support one-button PTT calls |
| Structure Parameter | |
| Dimension (H*W*D) | 205mm*76mm*31mm |
| Weight | 458g (including the battery) |
| Communication Transmission | |
| WWAN (Network Frequency) | Chinese & Eurasian Version2G:B2/B3/B5/B83G:WCDMA:B1/B5/B8,CDMA BC0,TD-SCDMA:B34/B394G:FDD-LTE:B1/B3/B5/B7/B8/B20,TDD-LTE:B34/B38/B39/B40/B41WIFI ONLY version: Not Supported |
| WWAN (Data Service) | GSM/GPRS/EDGE/CDMA/UMTS/HSPA/HSPA+/EVDO/WCDMA/TD-SCDMA/TDD-LTE/FDD-LTEWIFI ONLY version: Not Supported |
| WLAN Function | Wi-Fi 802.11a/b/g/n/r/ac (2.4G + 5G dual-band Wi-Fi)support Wi-Fi 5G PA amplifier |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, support BLE |
| GPS | GPS/AGPS/Beidou/Galileo/GLONASS/QZSS |
| Environmental Parameter | |
| Working Temperature | -30℃ – 55℃*Do not charge under low temperature conditions for the safety concerns |
| Storage Temperature | -40℃~70℃ (without the battery) |
| Humidity | 0 – 95% (no moisture condensation) |
| Drop Specification | Multiple drops to concrete floor from the height of 1.5m (without protective case)Multiple drops to concrete floor from the height of 1.8m (with protective case) |
| Roller Drop Specification | 1000 times of roller drops from a height of 0.5 meter |
| Ingress Protection | IP68 |
| ESD Protection | ±15KV (air discharge), ±8KV (contact discharge) |
| Scanning Engine | |
| Barcode Type | It can scan one-dimensional / two–dimensional barcodes |
| Scanning Accuracy | ≥3.33mil |
| Scanning Angle | Pitch: ±60°; Skew:±45°; Tilt:360° |
| View Angle | Horizontal:44.3°,Vertical:28.4°,Diagonal:51° |
| Motion Error Tolerance | 8m/s |
| NFC (Standard) | |
| Working Frequency | 13.56 MHz |
| Reading Distance | Within 60 mm |
| Communication Protocol | ISO14443A/14443B/15693 |
| Communication Interface | |
| USB Interface | Type-C (with headset function) *1 |
| OTG Interface | Support |
| Charging Interface | 8-pin charging port |
| Development Support | |
| Programming Language | Java |
| Development API | iScan API (Scanning Development Kits), Device API (Device Management/Configuration Development Kits), Android Standard Interface |
| Development Tool | Eclipse/Android Studio |
| Accessories | |
| Standard Accessories | USB cable*1, hand strap *1, power adapter*1,device-back strap*1, battery*1 |
| Optional Accessories | Single charging cradle, bottom charger, 4-slot charging cradle, 4-slot battery charging cradle, pistol grip, protective case |
Protective film for touchscreen. It can protect the screen from cracking or being scratched in case there’s any accidental drops or impact during usage.
Protective case for the main unit. It can prevent the malfunction of main unit in case there’s any accidental drops or impact during usage
Support maximum charging of 4 batteries at the same time. Support plug types of China/Europe/UK/US/Australia
Supports charging one PDA and one battery simultaneously, compatible with protect case
The power adapter can be selected from EU/UK/US standards.
K3S, K3P series universal
iData is a global leader in intelligent hardware innovation and a manufacturer of IOT(Internet of Things) devices, it is dedicated to building a smart world where everything is connected.iData has cooperated with thousands of partners around the world, covering more than 100 subdivided industries, the products are widely used in many fields, such as logistics, manufacturing, retail, health and public utilities etc. iData’s equipment can carry and connect the software services of outstanding partners in various industries, promote the digitization, interconnection and intelligentising in data collection field, to ultimately create value for our customers.
Dedicated to data collecting field
Continuous growth rate in the last 5 years
Global partners
iData devices in use
iData employees
Enterprise APP applications
ACCESS I.T. thrives on linking tech manufacturers to diverse European markets. Our dedicated team ensures seamless product distribution and sales strategies, focusing on creating opportunities for global manufacturers in the UK market.
Our technology bridges international gaps, connecting manufacturers to high-potential markets. We leverage cutting-edge solutions to drive business growth and empower successful B2B collaborations.
"(Required)" indicates required fields
Everything delivery workers need to excel at their jobs
Significant upgrade to performance to handle more challenges
Ultra-rugged design and performance