Next-generation flagship performance, covering more medical scenarios
Next-generation flagship performance, covering more medical scenarios. Next-generation flagship performance, covering more medical scenarios. Next-generation flagship performance, covering more medical scenarios.
The high-performance Octa-core 2.4GHz processor
| Processor | Octa-core 2.4 GHz high-performance processor |
| Operating System | Android 15.0 AER |
| Memory (ROM+RAM) | 64GB + 6GB (standard), 128GB + 8GB (optional) |
| SIM | Select two out of three available SIM card slots, support dual SIM and dual standby* two cards can be inserted at the same time, Nano SIM card + Nano SIM card /Nano SIM card +TF card |
| eSIM | Optional |
| Expansion Slot | Micro SD card (up to 512GB) |
| Display Screen | 6 inches, resolution: 1440*720 pixels, IPS(standard)6 inches, resolution: 2160*1080 pixels, IPS(optional) |
| Touch Screen | Industrial capacitive screen, support wet-hand operation/glove mode/multi-touch |
| Camera | 16MP rear camera, support auto-focus/PDAF, 8MP front camera |
| Flashlight | 1A flashlight |
| Keypad | 6 keys in total: side scan key *2, side power key *1, volume key*2, custom key*1 |
| Battery | 3.87V lithium battery, with 5100mAh, detachable, backup battery(optional) |
| Audio | Built-in dual microphone (noise-canceling microphone) |
| Charging Method | Type-C charging and pin port charging, support 18W fast charging |
| Reminder | Vibration reminder/LED reminder/Audio reminder |
| Vibrating Motor | Built-in vibrating motor |
| Sensors | Standard: G-sensor/ Proximity sensor/Light sensor/side fingerprint;Optional: Gyroscope/geomagnetic sensor/high-precision barometer |
| Intercom Function (Optional) | Support one-button PTT calls |
| Structure Parameter | |
| Dimension (L*W*D) | 163mm*77.7mm*14.95mm (thickest part: 17.8mm) |
| Weight | 290g (including the battery) |
| Communication Transmission | |
| WWAN(Network Frequency) | China & Eurasian version 4G:B1/B3/B5/B7/B8Global version 4G:B1/B3/B5/B7/B8/B40 |
| WWAN(Data Service) | TDD-LTE/FDD-LTE |
| WLAN Function | Wi-Fi 6Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/r/ac/ax/d/e/h/i/j/k/v/wRF:20/40/80 MHz bandwidth, 2*2MIMO, (2.4GHz + 5GHz dual-band Wi-Fi), support fast roaming |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2, support BLE |
| GPS | GPS/AGPS/BDS/Galileo/GLONASS/QZSS |
| Environmental Parameter | |
| Working Temperature | -20℃ – 60℃*Do not charge under low temperature conditions for the safety concerns |
| Storage Temperature | -40℃ – 60℃ (without the battery) |
| Humidity | 0 – 95% (no moisture condensation) |
| Drop Specification | Multiple drops to concrete floor from the height of 1.5m |
| Roller Drop Specification | 1000 times of roller drops from a height of 0.5 meter |
| Ingress Protection | IP67 |
| ESD Protection | ±15KV (air discharge), ±8KV (contact discharge) |
| Scanning Engine | |
| Barcode Type | It can scan one-dimensional / two-dimensional barcodes |
| Scanning Accuracy | ≧3.33mil |
| Scanning Angle | Pitch: ±60°; Skew:±45°; Tilt:360° |
| View Angle | Horizontal:44.3°,Vertical:28.4°,Diagonal:51° |
| Motion Error Tolerance | 8m/s |
| NFC (standard) | |
| Working Frequency | 13.56 MHz |
| Reading Distance | Within 60 mm |
| Communication Protocol | ISO14443A/14443B/15693 |
| Communication Interface | |
| USB Interface | Type-C (with headset function) *1 |
| OTG Interface | Support |
| Development Support | |
| Programming Language | Java |
| Development API | iScan API (Scanning Development Kits), Device API (Device Management/Configuration Development Kits), Android Standard Interface |
| Development Tool | Eclipse/Android Studio |
| Accessories | |
| Standard Accessories | USB cable*1, back strap *1, power adapter*1, battery*1 |
| Optional Accessories | 2-in-1 charging cradle, Handle grip, 4-slot terminal charger, 4-slot battery charging cradle, protective case, protective film |
| Note | |
| ****** | Due to irregular updates of the product line, the content is subject to change without notice. |
Protective film for touchscreen. It can protect the screen from cracking or being scratched in case there’s any accidental drops or impact during usage.
Protective case for the main unit. It can prevent the malfunction of main unit in case there’s any accidental drops or impact during usage
Pistol grip for main unit. Execute barcode scanning by pressing the grip trigger. Only those main units with pin port on the back are compatible
Support maximum charging of devices at the same time. Support plug types of China/Europe/UK/US/Australia
Supports charging one PDA and one battery simultaneously, compatible with protect case. The power adapter can be selected from EU/UK/US standards.
iData is a global leader in intelligent hardware innovation and a manufacturer of IOT(Internet of Things) devices, it is dedicated to building a smart world where everything is connected.iData has cooperated with thousands of partners around the world, covering more than 100 subdivided industries, the products are widely used in many fields, such as logistics, manufacturing, retail, health and public utilities etc. iData’s equipment can carry and connect the software services of outstanding partners in various industries, promote the digitization, interconnection and intelligentising in data collection field, to ultimately create value for our customers.
Dedicated to data collecting field
Continuous growth rate in the last 5 years
Global partners
iData devices in use
iData employees
Enterprise APP applications
ACCESS I.T. thrives on linking tech manufacturers to diverse European markets. Our dedicated team ensures seamless product distribution and sales strategies, focusing on creating opportunities for global manufacturers in the UK market.
Our technology bridges international gaps, connecting manufacturers to high-potential markets. We leverage cutting-edge solutions to drive business growth and empower successful B2B collaborations.
"(Required)" indicates required fields
Everything delivery workers need to excel at their jobs
Significant upgrade to performance to handle more challenges
Ultra-rugged design and performance